Doktore, co děláte, aby jste nebyl stále nastydlý, vždyť ordinace je plná lidí s chřipkou? Častý dotaz mých pacientů. Existuje řada postupů, nejdůležitější je pravidelné mytí rukou, dostatek vitaminu C a v zimě i B a D, podzimní očkování proti chřipce a v neposlední řadě otužování.

Otužováním posilujeme imunitní systém, zocelujeme tělo i ducha, získáváme vytrvalost, schopnost snášet nepohodu, léčíme nechutenství, prokrvujeme tělo, posilujeme kardiovaskulární systém.

Druhotně zároveň získáváme spokojenost (endorfiny – elixír štěstí), a hlavně snižujeme nemocnost na virozy a jiná „nachlazení“.

Otužovat se má začít doma, pozvolna, nejdříve vlažnou vodou, poléváme si nohy a potom zbytek těla. Časem přidáváme studenější a studenější vodu a nakonec ledovou, dejme si na čas, třeba i několik týdnů.

Pravidelné, denní (nejlépe každé ráno) sprchování 1-5 minut na závěr mytí ledovou vodou zvýší výrazně odolnost proti prochladnutí a běžným virovým chorobám. A kdy začít? V létě, kdy je nemocní málo a máme čas se dostat do formy .

Osoby vážně nemocné – se srdečním onemocněním, mrtvicí, chorobami cév a vysokým tlakem by měly začínat hodně pomalu a poradit se před tím s lékařem.

Nemusíme plavat desítky minut mezi krami ledu, stačí si zvyknou polévat si nohy a tělo ve sprše denně 1-2 minuty ledovou vodou a poté se vydrbat ručníkem. A naše imunita jásá.